پرسش ها و پاسخ های متداول

دیوار جداکننده

دیوار جدا کننده

ديوار جداكننده

نحوه برش پانل ها جهت نصب در اطراف بازشوها (درب ، پنجره و ...) به چه شکل می باشد ؟

در محل درب ها، بايد صفحات گچي به صورت ‘L’ شکل و در محل پنجره ها، تابلوهاي برق و جعبه های آتش نشاني، به صورت ‘C’ شکل بريده شوند. بدين ترتيب پس از نصب پنل، درز ممتد در امتداد قائم چهارچوب بازشو ايجاد نمی شود. در صورتي که جزئيات اخير رعايت نشود، در امتداد درزهای قائم ترک ايجاد خواهد شد.

آیا در اطراف درب و پنجره و باز شو ها نیاز به تقویت سازه های عمودی (استاد) می باشد ؟

بله ، برای حصول اطمینان از استحکام ساختار (به ویژه جهت جلوگیری از انتقال لرزش های ناشی از باز و بسته شدن )، استادها در طرفین چهارچوب توسط رانر (یا استاد) تقویت می گردند. رانر تقويتی، در کل طول استاد اجرا می شود (با اين توضيح که برای سهولت در نصب، رانر تقويتی را می توان قدری کوتاهتر بريد تا در رانرهای سقف و کف نفوذ نکند). برای این منظور، رانر تقویتی موقتا توسط پرچ به استاد متصل گردیده که در هنگام نصب صفحات، اتصال نهایی میان این دو سازه توسط پیچهای اتصال صفحات به زیرسازی فلزی تامین می گردد. توجه شود برای درب هایی با وزن بیش از 25 و کمتر از 50 کیلوگرم مقطاع قوطی شده (باکس) طرفین بازشو می بایست با کمک از چوب چهارتراش به ابعاد مقطع مرکب تقویت شود و چارچوب در به مجموعهءاستادف رانر و چارتراش چوبی متصل می گردد. (چارتراش با ابعاد مناسب و از چوب بدون اعوجاع اتخاب گردد).

برای اجرای درب های با وزن و ابعاد نامتعارف، سازه کشي فولادی و انتقال بار به بدنه اصلي ساختمان لازم خواهد بود (به طور معمول از قوطی فولادی استفاده می شود). تعیین مقطع مورد نیاز جهت سازه مذکور، بر حسب بار درب یا پنجره مورد مصرف و ارتفاع طبقه و بدون در نظر گرفتن نقش دیوار کناف در تحمل بارها، توسط طراح می باید تعیین گردد (در واقع، سازه مورد نظر مانند ستونی است که دیوار کناف به آن منتهی گردیده است).

چه راه حلی برای ترمیم سطوح آسیب دیده وجود دارد ؟

راه حل های ترمیمی بسیار ساده ای وجود دارد:

در صورتی که سطح صفحات گچی دچار آسیب موضعی شده باشند، بخش آسیب دیده به روش زیر ترمیم می شود:

در محل آسیب، پنل با استفاده از اره چاقویی برش داده شده و لبه های آن به وسیله سوهان پرداخت می شود تا یک حفره با شکل هندسی منظم (مانند مربع یا مستطیل) بدست آید.

در محل حفره، با استفاده از سازه C یا U زیرسازی انجام می شود. سازه ها در محل مناسب توسط پیچ TN به صفحه گچی متصل می شوند.

پس از انجام زیرسازی، یک قطعه پنل (متناسب با شکل و ابعاد حفره) توسط پیچ TN به زیرسازی متصل می شود.

ديوار جداكننده

در انتها، درزگیری انجام و سطح کار جهت پذیرش پوشش نهایی آماده سازی می شود.

برای ترمیم محل های آسیب دیده با ابعاد کوچک، از وصله مخصوص استفاده می شود؛ بدین ترتیب که این وصله بر روی محل آسیب دیده قرار گرفته و بتونه کاری می شود .

اگر فواصل زیر سازی فلزی دیوار رعایت نشده باشد آیا می توان با افزایش درز بین صفحات روکش دار گچی اختلافات را جبران کرد ؟

خیر ، در هنگام نصب صفحات باید دقت شود که فاصله بین صفحات حداکثر 2-3 میلی متر باشد که به توان به وسیله نوار و بتونه درزگیر کناف ، بین آنها را طبق قاعده پر کرد زیرا اصولا ترک هایی که در سطوح به وجود می آیند در محل درز بین صفحات می باشند لذا در این گونه موارد اصلاح زیر سازی فلزی قویا توصیه می شود .

ارتفاع دیواری که مورد نظر اجرا است بلند تر از اندازه سازه عمودی ( استاد ) می باشد ، راه حل چیست ؟

حتی الامکان، اندازه استادها باید متناسب با ارتفاع دیوار انتخاب شود. برای این منظور، سفارش سازه استاد با طول مورد نیاز و یا برش استاد های بلند تر به طول دلخواه راهکار مناسبی خواهد بود. در صورت استفاده از استادهای کوتاه، افزایش طول استادها به سه روش ذکر شده در راهنمای دیوار های جداکننده کناف ایران (صفحه 28) امکان پذیر خواهد بود . برای اتصال موقت سازه ها به یکدیگر، از پانچ استفاده شده و با نصب صفحات، اتصال نهایی بر قرار و ساختاری مستحکم و یکپارچه تشکیل می شود. همچنین می توان از پرچ و پیچ برای ایجاد اتصال استفاده نمود. در صورت استفاده از استادهای افزایش طول یافته، باید سازه گذاری به صورت حصیر چین انجام شود.

عامل اتصال مناسب جهت نصب سازه به سطح زمینه ( دیوار) چیست ؟

برای این منظور، با توجه به جنس و مشخصات سطح زمینه استفاده از عامل اتصال مناسب توصیه می گردد . مثال برای اجرای سازه روی کف تمام شده از جنس سنگ یا سرامیک با توجه به ضخامت لایه از پیچ و رول پلاک ( با طول مناسب ) توصیه می گردد و یا جهت نصب سازه روی دیوار یا سقف هایی که با بلوک های تو خالی سفالی یا سیمانی اجرا شده اند استفاده از بولت های پروانه ای ، مهار های صلیبی و یا پیچ با رول پلاک مخصوص (Hollow Cavity ) مناسب می باشد.

آیا سیستم کناف را می توان در نمای خارجی به صورت نمایان (expose) استفاده کرد؟

بله ، در سیستم کناف استفاده از دیوار آکواپانل خارجی در نمای ساختمان توصیه می شود که با توجه به طرح معماری پروژه می توان روی سطوح، رنگ نما یا پوشش های بافت دارمعدنی اجرا نمود.

ديوار جداكننده

چه محدودیتی جهت استفاده از سیستم کناف به عنوان دیوار در فضاهای مختلف وجود دارد؟

در سیستم کناف دو گروه دیوار وجود دارد که شامل دیوار های جدا کننده و دیوارهای پوششی می باشد و از نظر طرح معماری و قابلیت های ساختاری محدودیتی در انتخاب این سیستم ها وجود ندارد.

دیوار های جدا کننده به انواع مختلف دیوار جدا کننده ساده ، دیوار با مقاومت مکانیکی ، دیوار با عملکرد صوتی و دیوار تاسیساتی تقسیم می شوند و همچنین دیوار های پوششی نیز به دو نوع دیوار پوششی با سازه و بدون سازه تقسیم شده اند که برای اطلاع از جزئیات فنی و مشخصات آنها می توانید به دفترچه راهنمای دیوار های جداکننده ویا راهنمای دیوارهای پوششی مراجعه فرمایید.

- در مکان هایی که نیاز به شست و شوی روزمرهء دیوارها وجود دارد ( مانند فضا های تولید مواد غذایی ) از چه نوع پانلی باید استفاده کرد؟

در فضاهایی که رطوبت محیط زیاد است و یا شرایط آب ریزی مداوم وجود دارد، استفاده از یک لایه صفحه سیمانی AQUAPANEL Indoor با ضخامت 12.5 میلیمتر با استادگذاری به فواصل 60 سانتیمتر الزامی است .

برای کسب اطلاعات بیشتر به کاتالوگ "دیوارهای داخلی با آکواپنل" رجوع شود.

ضریب انتقال حرارت دیوارهای کناف چه مقدار است؟

ضریب انتقال حرارت در ساختمان بسته به نوع ساختار آن ساختمان تعیین می شود . دیوارهای جداکننده عموما در حد فاصل فضاهای کنترل شده (به لحاظ حرارتی) قرار می گیرند؛ لیکن چنانچه در حد فاصل فضاهای کنترل نشده یا نیمه کنترل شده قرار گیرند، تعبیه عایق پشم معدنی در ساختار ضروری خواهد بود. عواملی همچون تعداد و ضخامت صفحات، اندازه استادها و ضخامت و خواص لایه عایق پشم معدنی مصرفی، در میزان عایق حرارتی دیوار موثر هستند. ارزش حداقل عایق حرارتی مجاز دیوار، با توجه به عملکرد ساختار، از مبحث 19 مقررات ملی ساختمان ایران قابل استخراج می باشد که با مراجعه به کتاب های راهنمای دیوارهای کناف ساختار مورد نیاز جهت تامین میزان عایق حرارتی مورد نظر در ساختمان ، قابل دسترسی می باشد.

ديوار جداكننده

در یک فضای اداری ، بین 2 اتاق مشکل انتقال صوت وجود دارد، با اینکه دیوار موجود تا 48 دسی بل عایق صوت می باشد، اما همچنان می توان مکالمات اتاق مجاور را شنید. دیوار موجود تا سقف کاذب امتداد دارد ولی امکان ادامه آن تا سقف اصلی وجود ندارد، چه را حلی پیشنهاد می شود؟

در این فضای اداری علاوه بر اینکه باید پل صوتی در سقف شکسته شود ، درامتداد دیوارپشت سقف کاذب نیز باید آن را از بین برد تا سیستم عایق صوتی طراحی شده را در ساختار بتواند تامین کند .

به طورکلی می بایست دیوار جداکننده در پشت سقف کاذب تا سقف اصلی امتداد یابد ( سازه و پانل) اما می توان با استفاده از یک کتیبه جاذب صوت در پشت سقف ارتباط فضایی دو سمت دیوار قطع شود. همچنین پشت سقف کاذب با استفاده از یک لایه عایق به طوری که در فضای هر دو اتاق امتداد یافته باشد پوشیده شود و پنل سقف کاذب در محل دیوار جداکننده دو اتاق که عمود بر سطح آن است منقطع شده و پل صوتی آن شکسته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به دفترچه "سقفهای کاذب کناف ایران" رجوع شود.

رده وزنی دیوارهای کناف چند است؟

رده وزنی دیوار های کناف بین 25 تا 50 کیلو گرم بر مترمربع است که به طور متوسط 60 تا 90 درصد نسبت به دیوار های بنایی سبک تر هستند.

درديوار بين واحد ها جهت استحکام بيشتر ساختار پيشنهادي کناف چیست ؟

در دیوار های بین واحد ها و فضا های مشاع استفاده از دو لایه پانل در هر طرف با اجرای دو ردیف زیر سازی فلزی به نحوی که جهت تامین خصوصیت عایق صوتی در دیوار، فاصله لازم بین دو ردیف قاب فلزی رعایت شود، توصیه می شود . متذکر می گردد استفاده از نوار عایق پشت چسب دار با فواصل حداکثر 50 سانتی متر بر روی استاد های یک ردیف سازه ضروری می باشد . بدین ترتیب فاصله دو ردیف سازه به اندازه ضخامت لایه فوم خواهد بود (دیوار W115)

نصب بارهاي کنسولي بر روي ديوارهاي کناف به چه صورت انجام می شود؟

بارگذاری بر روی دیوارهای کناف به سه دسته بارگذاری سبک و نیمه سنگین ، بارگذاری سنگین و بارگذاری نامتعارف بر اساس استانداردهای DIN 18183 و DIN 4103 تقسیم می شود. نصب بارهایي نظیر قاب عکس، قفسه آشپزخانه و ادوات سرویس بهداشتی بر روي ديوارهاي کناف به سادگي قابل انجام است. براي اين منظور، طيف وسيعي از عوامل اتصال وجود دارد که نوع عامل اتصال، بر

ديوار جداكننده

اساس رده بارگذاري و نوع کاربرد انتخاب مي گردد . برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کتاب راهنمای دیوار های جداکننده شرکت کناف ایران صفحه 40 تا 43 مراجعه نمائید .

مقدار مقاومت و ايستايي ديوار های کناف در برابر ضربه چقدر است؟

این ساختارها در برابر ضربات متعارف در فضاهای ساختمانی مقاوم می باشند و با افزایش تعداد لایه های پوششی ، افزایش ضخامت لایه های پوششی و همچنین کاهش فاصله سازه ها می توان میزان مقاومت دیوار ها در برابر ضربه را افزایش داد.

دیوارهای کناف به خوبی می توانند در مقابل نیروهای در امتداد عمود بر صفحه خود مقاومت کند. محاسبات نشان می دهد که دیوارهای کناف در برابر شتاب هایی به بزرگی بیش از 5g مقاومت دارند . این نوع دیوار دارای رفتار میان قابی ایده آل بوده و کاملا انعطاف پذیر می باشد. با اجرای اتصالات مناسب می توان این دیوارها را از قاب های سازه منفک نمود تا از اثرات متقابل بین دیوار و سازه به طور کامل جلوگیری شود. همچنین دیوار دچار شکست انفجاری نشده و آوار بر جای نمی گذارد.

نصب سنگ و کاشی به چه صورت در سیستم کناف امکان پذیر می باشد؟

قطعات پلاک نظیر کاشی، سنگ و آجر پلاک با وزن حداکثر 40 کیلوگرم بر متر مربع با استفاده از چسب کاشی کناف بر روی دیوارهای خشک اجرا می شوند. قطعات سنگین تر باید به صورت مستقل از دیوار و با استفاده از اتصالات مکانیکی به بدنه اصلی ساختمان متصل گردند تا بار آن ها به دیوار کناف وارد نشود (اجرای خشک). چسب های کاشی کناف دارای پایه سیمانی بوده و در رده های مقاومتی مختلف تولید می شوند. نوع چسب کاشی مورد مصرف بر اساس کاربرد، جنس، وزن و ابعاد قطعات مورد استفاده انتخاب می شود. برای اجرای سنگ و کاشی بر روی دیوارهای کناف، صرفا از چسب کاشی کناف استفاده می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع چسب کاشی و ملات های بندکشی کناف و نحوه اجرای آن ها، به کاتالوگ محصولات شرکت کناف گچ رجوع شود.

ميزان عايق صوتي در ديوار ها بدون عايق پشم سنگ چقدر می باشد؟

عواملی همچون تعداد و ضخامت صفحات، اندازه استادها و ضخامت و خواص لایه عایق پشم معدنی مصرفی، در میزان عبور صوت دیوار موثر هستند. در جداول اطلاعات عملکردی ساختار ها که در کتاب راهنمای دیوار های کناف درج شده است میزان عایق بودن صوتی دیوار ها به واسطه وجود لایه عایق (پشم معدنی) مطابق با استاندارد DIN EN 13162 بخش 3.1.1 تعریف شده است و در صورت حذف این لایه از ساختار دیوار اظهار نظر در مورد میزان کاهش شدت صوت میسر نخواهد بود .

به طور کلی عملکرد صوتی لایه های الیافی پشم های معدنی، ناشی از به ارتعاش در آمدن الیاف بر اثر برخورد امواج صوتی و تبدیل انرژی این امواج به انرژی مکانیکی و سپس گرمایی است لذا حتی در صورت استفاده از لایه عایق پلی استایرن ، با توجه به عدم وجود الیاف در آنها ، این مواد عایق صوتی مناسبی نبوده و صرفا استفاده از عایق های معدنی برای این منظور توصیه می شود.

دیوار پوششی

دیوار پوششی

ديوار پوششي

نحوه برش پانل ها جهت نصب در اطراف بازشوها (درب ، پنجره و ...) به چه شکل می باشد ؟

در محل درب ها، بايد صفحات گچي به صورت ‘L’ شکل و در محل پنجره ها، تابلوهاي برق و جعبه های آتش نشاني، به صورت ‘C’ شکل بريده شوند. بدين ترتيب پس از نصب پنل، درز ممتد در امتداد قائم چهارچوب بازشو ايجاد نمی شود. در صورتي که جزئيات اخير رعايت نشود، در امتداد درزهای قائم ترک ايجاد خواهد شد.

دیوار های پوششی چگونه به دیوار زمینه متصل می شوند؟

دیوارهای پوششی به دو صورت بدون سازه فلزی و با سازه فلزی با توجه به محدودیت ها و شرایط دیوار زمینه ، به آن متصل می شوند . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کتاب راهنمای دیوار های پوششی کناف ایران مراجعه فرمایید.

چه راه حلی برای ترمیم سطوح آسیب دیده وجود دارد ؟

راه حل های ترمیمی بسیار ساده ای وجود دارد:

در صورتی که سطح صفحات گچی دچار آسیب موضعی شده باشند، بخش آسیب دیده به روش زیر ترمیم می شود:

در محل آسیب، پنل با استفاده از اره چاقویی برش داده شده و لبه های آن به وسیله سوهان پرداخت می شود تا یک حفره با شکل هندسی منظم (مانند مربع یا مستطیل) بدست آید.

در محل حفره، با استفاده از سازه C یا U زیرسازی انجام می شود. سازه ها در محل مناسب توسط پیچ TN به صفحه گچی متصل می شوند.

پس از انجام زیرسازی، یک قطعه پنل (متناسب با شکل و ابعاد حفره) توسط پیچ TN به زیرسازی متصل می شود.

در انتها، درزگیری انجام و سطح کار جهت پذیرش پوشش نهایی آماده سازی می شود.

برای ترمیم محل های آسیب دیده با ابعاد کوچک، از وصله مخصوص استفاده می شود؛ بدین ترتیب که این وصله بر روی محل آسیب دیده قرار گرفته و بتونه کاری می شود.

ديوار پوششي

اگر فواصل زیر سازی فلزی دیوار رعایت نشده باشد آیا می توان با افزایش درز بین صفحات روکش دار گچی اختلافات را جبران کرد ؟

خیر ، در هنگام نصب صفحات باید دقت شود که فاصله بین صفحات حداکثر 2-3 میلی متر باشد که به توان به وسیله نوار و بتونه درزگیر کناف ، بین آنها را طبق قاعده پر کرد زیرا اصولا ترک هایی که در سطوح به وجود می آیند در محل درز بین صفحات می باشند لذا در این گونه موارد اصلاح زیر سازی فلزی قویا توصیه می شود.

عامل اتصال مناسب جهت نصب سازه به سطح زمینه ( دیوار) چیست ؟

برای این منظور، با توجه به جنس و مشخصات سطح زمینه استفاده از عامل اتصال مناسب توصیه می گردد . مثال برای اجرای سازه روی کف تمام شده از جنس سنگ یا سرامیک با توجه به ضخامت لایه از پیچ و رول پلاک ( با طول مناسب ) توصیه می گردد و یا جهت نصب سازه روی دیوار یا سقف هایی که با بلوک های تو خالی سفالی یا سیمانی اجرا شده اند استفاده از بولت های پروانه ای ، مهار های صلیبی و یا پیچ با رول پلاک مخصوص (Hollow Cavity) مناسب می باشد.

آیا سیستم کناف را می توان در نمای خارجی به صورت نمایان (expose) استفاده کرد؟

بله ، در سیستم کناف استفاده از دیوار آکواپانل خارجی در نمای ساختمان توصیه می شود که با توجه به طرح معماری پروژه می توان روی سطوح، رنگ نما یا پوشش های بافت دارمعدنی اجرا نمود.

در مکان هایی که نیاز به شست و شوی روزمرهء دیوارها وجود دارد( مانند فضا های تولید مواد غذایی ) از چه نوع پانلی باید استفاده کرد؟

در فضاهایی که رطوبت محیط زیاد است و یا شرایط آب ریزی مداوم وجود دارد، استفاده از یک لایه صفحه سیمانی Aquapanel Indoor با ضخامت 12/5میلیمتر با استادگذاری به فواصل 60 سانتیمتر الزامی است .

برای کسب اطلاعات بیشتر به کاتالوگ "دیوارهای داخلی با آکواپنل" رجوع شود.

ديوار پوششي

برای محافظت داکت های تاسیساتی در برابر حریق چه راه حلی وجود دارد؟

در مقاوم سازی ساختمان در برابر حريق، توجه شود که برخی مسيرهای قائم تاسيساتی (نظیر داکت های برق، کانال های تهويه و شوت های زباله)، ميان طبقات و فضاهای ساختمان ارتباط ايجاد نموده و امكان نفوذ و سرايت آتش را فراهم می نمايند. بنابراين پوشش و محافظت اين گونه مسيرها دارای اهميت اساسي بوده و در طرح ساختمان بايد در نظر گرفته شود. به علاوه، چنين تاسيساتی بايد به نحوی به بدنه اصلی ساختمان مهار و محافظت گردند که در طول حریق سقوط نکرده و بار اضافی به ديوار پوششی وارد ننمایند.

داکت های تاسیساتی جزء زون های حریق به شمار می روند، بنابراین دیوارهای آنها بر اساس ضوابط و جزئیات مربوط به ساختارهای مقاوم در برابر حریق طراحی و اجرا می شوند. برای این منظور می توان از ساختارهای دیوار پوششی مستقل از دیوار زمینه استفاده نمود. در صورتی که پوشش کاری از دو سمت دیوار مد نظر باشد، می توان از سازه امگا به عنوان استاد استفاده نمود. بدین ترتیب اجرای لایه های پوششی سمت تاسیساتی دیوار، از سمت داخل ساختمان امکان پذیر خواهد بود. در برخی ساختارها، از نوار پنل محافظ برای حفاظت بال استادها (در سمت تاسيساتی) استفاده می شود.

در دیوارهایی که در آن ها کد حریق مطرح می باشد، از صفحات گچی نوع FR یا FM استفاده می شود. تعداد و ضخامت لایه های پوششی، اندازه و فواصل سازه ها و ضخامت و خواص لایه عایق پشم معدنی مصرفی با توجه به کد حریق و ارتفاع مورد نظر تعیین می شود. علاوه بر این موارد، ضوابط مرتبط با ساختارهای دارای کد حریق (مندرج در دفترچه اخیر) باید در نظر گرفته شوند.

ساختارهای دارای کد حریق دارای ضوابط و جزئیات ویژه هستند؛ لذا برای استفاده از این نوع ساختارها در پروژه ها، هماهنگی با دایره پشتیبانی فنی شرکت کناف ایران قویا توصیه می شود.

در ديوارهاي پوششي بدون سازه ناترازي ديوارزمینه حداکثرچقدر باشد ؟

نا ترازی دیوار زمینه نباید بیش از 4 سانتی متر باشد

در ديوارهاي پوششي با سازه نحوه عبور تاسيسات به چه صورت می باشد؟

وجود فاصله آزاد ميان صفحات و ديوار زمينه ، فضاي تاسيساتي مناسبي جهت نصب لايه عايق و عبور تاسيسات الکتريکي و مکانيکي، آن هم بدون نياز به شيارزنی، ايجاد مي نمايد. قرار گيري تاسيسات در فضاي خالي ميان لايه پوششي و ديوار زمينه و دفن نشدن آن در داخل مصالح بنايي، علاوه بر رفع مسئله خوردگي و کاهش هزينه تعميرات، دسترسي به تاسيسات و تعميرات و نگهداري در مرحله بهره برداري را نيز آسان مي نماید. شريان هاي الكتريكي و مكانيكي بايد قبل از نصب صفحات، بر روي ديوار زمينه نصب و داراي استحكام كافي باشند. در صورت وجود فاصله تاسيساتي كم، ادوات تاسيساتي نظير قوطي هاي برق و خروجي هاي آب و فاضلاب بر روي ديوار زمينه متصل مي شوند و در غير اين صورت، بر روي سازه های پشتيبان نصب مي شوند.

ديوار پوششي

درديوارهاي پوششي با سازه ناترازي ديوارزمینه چگونه باید باشد ؟

در ديوار پوششي با سازه متصل به ديوار زمينه؛ استحکام ديوار زمينه به لحاظ امکان ايجاد و حفظ اتصال میان آن و زيرسازي فلزي دارای اهميت ويژه است. در ديوارهای پوششي با سازه مستقل از ديوار زمينه ، شرايط ديوار زمينه تعيين کننده نمي باشد.

معمولا برای ناترازی های بیش از 4 سانتی متر در دیوار زمینه که نمی توان از ساختار بدون سازه استفاده کرد ، این نوع دیوار پوششی توصیه می گردد.

در ديوارهاي پوششي مستقل از ديوار زمينه اجراي ساپورت لازم است؟ درصورت لزوم نحوه اجرای آن چگونه است ؟

در مواردی که ارتفاع دیوار بیش از ارتفاع مجاز و یا عرض آن بیش از اندازه مجاز باشد ، اجرای ساپورت بسته به نظر مشاور پروژه توصیه می شود.

در مقاوم سازی ساختمان در برابر حريق، پوشش و محافظت مسيرهای قائم تاسيساتی نظير داکت های برق، کانال های تهويه و شوت های زباله که از دیوار پوششی مستقل از دیوار زمینه استفاده می شود ، مهار آن به بدنه اصلی ساختمان بايد در نظر گرفته شود.

درديوارهاي پوششي با سازه اجراي چار چوبها به چه صورتی انجام می شود؟

چهارچوب در و پنجره و بدنه جعبه آتش نشاني و تابلوی برق توکار، به ديوار زمينه متصل می شوند.

براي ايجاد يک بازشو، قواعد کلي کار مشابه روش مشروح در کتاب راهنمای ديوارهاي جداکننده کناف ايران مي باشد . يعني حفظ استحکام، يکپارچگي و ايستايي ساختار از طريق ايجاد يک قاب متکي به سازه هاي مجاور. اجزاي افقي قاب بازشوها را سازه UD28 (يا L25) تشکيل مي دهد. براي پوشش کاري سطح محيطي درون بازشو که در ضخامت جداره قرار دارد ، به طور معمول از پوشش کاري بدون سازه استفاده مي شود. در اين حالت، خمير پرلفيکس بر تمام سطح اجرا شده و لبه آزاد صفحات به سازه های تشکیل دهنده قاب بازشو پيچ می شوند. در صورت استفاده از صفحات مرکب يا ساختار پوششی با زيرسازی فلزی در اين ناحيه، امکان اجرای لايه عايق تا لبه بازشو وجود خواهد داشت. روش اجراي قاب بازشوی پنجره، مشابه روش اجراي قاب بازشوی تابلوی برق توکار است

سقف کاذب

سقف کاذب

سقف كاذب

برای خرید و یا دریافت جزئیات مربوط به مشخصات تایل های سقفی به چه مرجعی مراجعه کنیم ؟

برای دریافت جزئیات مربوط به مشخصات و نمونه تایل های سقفی می توانید با واحد فروش شرکت کناف ایران تماس حاصل نمائید و جهت خرید از خدمات شبکه عاملیت های فروش بهره مند شوید.

اساس تصمیم گیری برای طراحی سقف های کاذب ایمن در برابر زلزله چیست ؟

سه عامل مهم در طراحی زلزله دخیل هستند : تعریف موقعیت جغرافیایی منطقه ، وضعیت خاک بستر و نوع ساختمان . بیش از 90% خاک ایران در برابر خطر احتمالی وقوع زلزله قرار دارد . طبق تعریف آئین نامه زلزله ایران عناصری مثل سقف کاذب علاوه بر سبک بودن باید شکل پذیر نیز باشد . تامین این شکل پذیری در حرکت رفت و برگشتی زلزله با حفظ ایستایی سقف و عدم آسیب رساندن به دیوار های پیرامونی ، تامین می شود.

چه راه حلی برای ترمیم سطوح آسیب دیده وجود دارد ؟

راه حل های ترمیمی بسیار ساده ای وجود دارد:

در صورتی که سطح صفحات گچی دچار آسیب موضعی شده باشند، بخش آسیب دیده به روش زیر ترمیم می شود:

در محل آسیب، پنل با استفاده از اره چاقویی برش داده شده و لبه های آن به وسیله سوهان پرداخت می شود تا یک حفره با شکل هندسی منظم (مانند مربع یا مستطیل) بدست آید.

در محل حفره، با استفاده از سازه C یا U زیرسازی انجام می شود. سازه ها در محل مناسب توسط پیچ TN به صفحه گچی متصل می شوند.

پس از انجام زیرسازی، یک قطعه پنل (متناسب با شکل و ابعاد حفره) توسط پیچ TN به زیرسازی متصل می شود.

در انتها، درزگیری انجام و سطح کار جهت پذیرش پوشش نهایی آماده سازی می شود.

برای ترمیم محل های آسیب دیده با ابعاد کوچک، از وصله مخصوص استفاده می شود؛ بدین ترتیب که این وصله بر روی محل آسیب دیده قرار گرفته و بتونه کاری می شود.

سقف كاذب

عامل اتصال مناسب جهت نصب سازه به سطح زمینه (سقف ) چیست ؟

رای این منظور، با توجه به جنس و مشخصات سطح زمینه استفاده از عامل اتصال مناسب توصیه می گردد . مثال برای اجرای سازه روی کف تمام شده از جنس سنگ یا سرامیک با توجه به ضخامت لایه از پیچ و رول پلاک ( با طول مناسب ) توصیه می گردد و یا جهت نصب سازه روی دیوار یا سقف هایی که با بلوک های تو خالی سفالی یا سیمانی اجرا شده اند استفاده از بولت های پروانه ای ، مهار های صلیبی و یا پیچ با رول پلاک مخصوص (Hollow Cavity) مناسب می باشد.

آیا علاوه بر آویز گیری از سقف اصلی در سقف های کاذب مهار بندی دیگری لازم است؟

بله ، در مواردي که ديوار کناف صرفا به سقف کاذب متصل مي شود، اطمينان از استحکام سقف کاذب و نبود حرکات جانبي در آن ضروري است. براي جلوگيري از حرکات جانبي، بايد اعضاي بادبندي در اجراي زيرسازي سقف کاذب در نظر گرفته شوند. به علاوه، در چنين شرايطي رعايت جزئيات مربوط به عايق کاري صوتي نيز توصيه مي شود.

براي سقف هاي کاذب با سطوح گسترده و يکنواخت، اجراي عناصر بادبندي جهت مهار حرکات جانبي (براي مساحت حداکثر هر 25 متر مربع) توصيه مي گردد.

برای بدست آوردن شرایط مناسب شنیداری بهینه ، استفاده از چه نوع تایل سقفی توصیه می شود؟

تايل های سقفی دارای ابعاد 60x 60 سانتيمتر بوده و به لحاظ جنس در دو نوع گچی و معدنی، به ترتيب توسط شرکت های کناف و کناف ای.ام.اف توليد و به بازار عرضه می گردند. تايل های گچی در دو نوع ساده (فاقد خواص صوتي) و آکوستيک (جاذب صوت) توليد مي شود. تايل های آکوستيک غالبا در ساختمان هايي نظير سينماها، آمفي تئاترها، بانک ها، فروشگاه های بزرگ و دفاتر کار مورد استفاده قرار مي گيرند. تايل های آکوستيک در رده های جذب صوت مختلف و برای مصارف گوناگون توليد می شوند.

شرکت کناف ای.ام.اف از زير مجموعه هاي شرکت کناف بوده و طيف وسيعي از تايل هاي معدني را در طرح هاي گوناگون توليد و عرضه مي کند. براي اطلاعات بيشتر به کاتالوگ "محصولات شرکت کناف ای.ام.اف ايران" رجوع شود.در صورت نياز به خواص آکوستيکی در زون های حريق، می توان از تایل های جاذب صوت معدنی (AMF) استفاده نمود.

جهت جلوگیری از بلند شدن تایل ها در سقف مشبکی که در معرض باد هستند مانند پیلوت ، از چه راه حلی می توان استفاده کرد؟

گیره تایل قطعه ای است که جهت ثابت نگه داشتن تایل ها در داخل شبکه استفاده می شود . با استفاده از این قطعه ، تایل ها در هنگام تکان های شدید زلزله و یا زمانی که در معرض وزش و کوران بادهای شدید قرار می گیرند ( به ویژه تایل های سبک ) ، در جای خود ثابت می مانند . گیره های تایل در انواع مختلف و با توجه به نوع سازه و ضخامت تایل تولید می شوند.

سقف كاذب

در فضاهایی که در معرض رطوبت دایم هستند مانند استخر ها یا سرویس های بهداشتی عمومی ، آیا می توان از سقف مشبک استفاده کرد؟ چه نوع ساختاری مناسب است؟

در چنین فضا هایی به هیچ وجه سقف مشبک حتی با تایل های روکش PVC و آلومینیوم و یا با پنل های مقاوم در برابر رطوبت MR نباید اجرا و استفاده نمود زیرا درز موجود در بین تایل ها و سازه ها باعث عبور رطوبت و تعرق در پشت انها می شود لذا استفاده از سقف یکپارچه با صفحات سیمانی AQUAPANEL برای چنین فضا هایی توصیه می شود .

برای اجرای اولین پروفیل باربر در سقف D112b با توجه به فاصله نزدیک آن به دیوار و بوجود آمدن مشکل در پیچ کردن براکت به سازه چه راه حلی وجود دارد ؟

در چنین مواردی توصیه های کارگاهی وجود دارد که به عنوان راه حل توسط واحد پشتیبانی فنی شرکت کناف ایران ارائه می شود ، استفاده از ابزار مناسب پیچ زدن در چنین فضایی می تواند بر طرف کننده این مورد باشد و یا با باربر فرض کردن نبشی تراز (کاهش فواصل اتصال پروفیل تراز روی دیوار) می توان فاصله اولین پروفیل باربر تا دیوار را افزایش داد.

آیا امکان اجرای سقف های کاذب منحنی ( قوس دار) با سیستم های کناف وجود دارد ؟

بله ، یکی از مزایای این سیستم ، قابلیت پذیرش انواع قوس و شکستگی طبق طرح معماری مورد نظر می باشد که جهت اطلاع از روش ها و دستورالعمل اجرایی آنها می توانید به دفترچه راهنمای سقف های کاذب شرکت کناف ایران صفحه 40 تا 58 مراجعه فرمائید.

رده وزنی سقف های کناف چند است؟

رده وزنی سقف های کناف بر اساس نوع و ضخامت پوشش کاری بین 5/11 تا حدودا 50 کیلوگرم بر متر مربع می باشد و در صورت اضافه نمودن الحاقات اضافی نظیر لایه عایق، بار اضافی اعمال شده و باید در محاسبه رده وزنی سقف کاذب لحاظ گردد. برای حصول اطلاعات بیشتر می توانید به دفترچه راهنمای سقف های کاذب شرکت کناف ایران صفحه 29 مراجعه فرمائید.

سقف كاذب

در پشت سقف کاذب به علت اختلاف دما و رطوبت یا عبور لوله هاي تاسیسات مکانیکی ، تعرق ايجاد می شود. چه راه حلی برای این امر وجود دارد؟

در این گونه موارد برای جلوگیری از آسیب رساندن به پانل یا تایل سقفی توصیه می شود که در پشت سقف کاذب از لایه عایق استفاده شود. جهت كنترل و دفع رطوبت از طریق ايجاد تهويه و يا تعبیه لایه های ویژه بخاربند و يا زهکش، لازم می باشد (توضیح این که پشم معدنی در برابر رطوبت آسیب پذیر است).

درز گیری و آماده سازی

درز گیری و آماده سازی

درزگيري و آماده سازي

آیا قبل از اجرای پوشش نهائی بر روی صفحات روکش دار گچی نیاز به اجرای پرایمر می باشد ؟ چرا ؟

بله ، پس از عمليات درزگيري و قبل از کاشیکاری، اجرای کاغذ ديواری يا رنگ آميزي با رنگ روغنی ، اجرای لايه پرايمر بر روي کل سطح کار لازم خواهد بود، حذف لايه پرايمر موجب بروز مسايل زير خواهد شد:

1 - در اجراي كاشي، اتصال مناسب ميان چسب كاشي و پنل حاصل نشده، كه نتيجه آن فروريزي كاشي ها در دوره بهره برداري خواهد بود.

2 - در صورت اقدام به جداسازي كاغذ ديواري در نوسازی هاي آينده ساختمان، به كاغذ روكش پنل آسيب خواهد رسيد (توضيح اين كه لايه پرايمر موجب مي شود كه كاغذ ديواري بدون آسيب به كاغذ روكش پنل، از آن جدا شود).

3 - در رنگ آميزي با رنگ روغني،‌ حالت سايه و روشن ايجاد شده، همچنين چسبندگي ميان رنگ و لايه ماستيك تضعيف خواهد شد (توضيح اين كه اجراي پرايمر موجب يكسان شدن ميزان جذب سطح پنل و محل هاي بتونه كاري شده گرديده و از ايجاد حالت سايه و روشن جلوگيري مي نمايد)

(جهت اجرای رنگ های با پایه آب – پلاستیک نیازی به استفاده از پرایمر نمی باشد ولی اجرای یک لایه ماستیک روی سطح کار از الزامات رنگ آمیزی با رنگ های پلاستیک/ روغنی می باشد.)

جهت کسب اطلاعات بيشتر در خصوص پرايمر مناسب برای هر يک از کاربردهای فوق الذکر، با دايره پشتيباني فني شرکت کناف ايران تماس حاصل شود.

دلیل کاربرد پودر ماستیک چیست ؟ آیا استفاده از آن ضروری می باشد؟

این محصول براي دستيابي به بهترين نتيجه در رنگ آميزي، توصیه می شودپس از عمليات درزگيري و قبل از رنگ آميزي، يک لايه نازک پوششي (1 تا 2 ميليمتر) با ماستیک کناف روي تمام سطح کار اجرا شود . (ضخامت قابل قبول، طی یک یا چند مرحله کاری قابل دستیابی است). اجرای لایه ماستیک باعث کاهش دفعات اجرای لایه رنگ می شود و از ایجاد سایه به واسطه تغییر جنسیت سطح زیر کار جلوگیری می نماید.

روی کدام جهت صفحات روکش دار گچی باید پوشش کاری نهائی ( رنگ ) انجام داد ؟ آیا اختلافی وجود دارد ؟

طرف رویی صفحات روکش دار گچی جایی که چاپ مشخصات پانل وجود ندارد ، برای اجرای پوشش کاری نهائی مناسب می باشد. علت این امر این است که پیگیری پانل تولیدی این شرکت در هنگام وقوع مشکل امکان پذیر باشد و تامین کردن لبه AK پانل برای اجرای صحیح عملیات درزگیری و آماده سازی سطح، ضرورت این موضوع را تائید می کند.

درزگيري و آماده سازي

جهت جلوگیری از ایجاد ترک در محل اتصال سقف و دیوار چه راه حلی وجود دارد؟

براي جلوگیری از این امرباید در زمان درزگيري کنج داخلي اي که در فصل مشترک دو ساختار خشک قرار دارد (مانند محل تقاطع يک ديوار و يک سقف کناف)، از نوار درزگير کاغذي استفاده شود. کليه مراحل اجرا در کتاب راهنمای درزگیری وآماده سازی صفحات روکش دار گچی شرکت کناف ایران (صفحه 18 و19) ذکر شده است.

براي درزگيري کنج داخلي اي که در فصل مشترک ساختار خشک و بنايي قرار دارد (مانند محل تقاطع يک ديوار کناف با يک سقف بنايي؛ يا يک سقف کناف با يک ديوار بنايي)، از نوار چسب جدا کننده کناف (Trenn-fix) استفاده مي شود؛ بدين ترتيب که قبل از عمليات نصب، نوار ترن فيکس بر روي سازه چسبانده شده و پس از عمليات درزگيري و خشک شدن بتونه، اضافات آن به وسيله تيغ برش جدا مي شود .

در مواردی خاص می توان از اتصال لغزان در سقف استفاده کرد که تائید جزئیات فنی آن توسط واحد فنی شرکت کناف ایران الزامی است.

مهمترين دليل ترک بتونه در محل درزها چیست؟

دلایل مختلفی مثل :

عدم استفاده از نوار درزگیر کناف جهت مسلح کردن محل درز

عدم رعایت فاصله حداکثر 3 میلی متر درز بین پانل ها

عدم رعایت فاصله پیچ ها در نصب پانل ها

عدم اجرای صحیح زیر سازی فلزی

عدم رعایت کردن مراحل بتونه کاری و درست عمل نیاوردن بتونه درزگیر(طرح اختلاط) در به وجود آمدن ترک موثر می باشند.

معايب استفاده از بتونه سنتي (مل) بجاي ماستيک چیست؟

بتونه سنتی به دلیل وجود اختلاف در ترکیبات شیمیایی با بتونه درزگیر کناف یا ماستیک، به سطح پانل ها یا درز آنها نمی چسبد و از محل خود جدا می شود.

درزگيري و آماده سازي

کاربرد محصول ردي فيکس (Readyfix) به چه صورت است؟

این محصول به صورت آماده مصرف عرضه شده و نیاز به هیچ گونه اختلاطی ندارد و از آن می توان جهت درزگیری صفحات روکش دار گچی ( به همراه نوار درزگیر) و همچنین جهت پوشش کل سطوح ( پس از اتمام مراحل درزگیری و پوشش درزها ) که اصطلاحا ماستیک کاری نامیده می شود ، استفاده نمود.

مزایا و ویژگی های این محصول صرفه جویی در وقت ، اجرای آسان و راحت ، قدرت چسبندگی بالا ، امکان پرداخت مناسب و سمباده پذیری آن است و روش اجرای این بتونه ، دقیقا مشابه اجرای بتونه درزگیری کناف و یا پودر ماستیک می باشد .

آیا قاب پیرامونی دیوار ( محل اتصال دیوار کناف با دیوار های بنایی ) نیاز به درزگیری دارد ؟

بله، محل اتصال دیوار به عناصر پیرامونی باید با بتونه درزگیر کناف کاملا پر شود همچنین زماني که دو ساختار غير همجنس به يکديگر اتصال می يابند، به علت اين اختلاف، ترکي نامنظم و قابل رؤيت در فصل مشترک آن ها ايجاد مي شود. براي جلوگيري از ايجاد چنين ترک هايي، در محلهايي که ساختارهاي کناف و بنايي به يکديگر مي رسند، از نوار چسب جداکننده Trenn-fix استفاده مي شود. بدين ترتيب در فصل مشترک دو ساختار، درزی مويين و نامحسوس ايجاد شده و شکل ظاهري کار ارتقا مي يابد.

نحوه اجراي محصول عايق آبي به چه صورت است ؟

این محصول، جایگزین عایق های رطوبتی سنتی می باشد. مزیت استفاده از عایق رطوبتی کناف، ضخامت کم غشاء حاصل از آن است (حدود 2 تا 3 میلیمتر) که امکان اجرای دیوارهای تک لایه را در سلول های تر فراهم می سازد. از دیگر مزایای مهم این محصول، امکان اجرای کاشی (به وسیله چسب کاشی پایه سیمانی) بر روی آن است.

برای اجرای این نوع عایق، ابتدا سطح کار آماده سازی و سپس با عایق رطوبتی کناف پوشش داده می شود به نحوی که لایه عایق، کف را به طور کامل پوشش داده و تا ارتفاع مورد نظر بر روی دیوار امتداد یابد. نقاط حساس مانند کنج ها و آب روها با استفاده از لایه الیافی مخصوص مسلح می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این محصول و نحوه اجرای آن، به کاتالوگ عایق آبی کناف ایران رجوع شود.

فيزيك ساختمان (عايق صوتي، عايق حرارت، زلزله، حريق)

فيزيك ساختمان (عايق صوتي، عايق حرارت، زلزله، حريق)

فيزيك ساختمان (عايق صوتي، عايق حرارت، زلزله، حريق)

اساس تصمیم گیری برای طراحی سقف های کاذب ایمن در برابر زلزله چیست ؟

سه عامل مهم در طراحی زلزله دخیل هستند : تعریف موقعیت جغرافیایی منطقه ، وضعیت خاک بستر و نوع ساختمان . بیش از 90% خاک ایران در برابر خطر احتمالی وقوع زلزله قرار دارد . طبق تعریف آئین نامه زلزله ایران عناصری مثل سقف کاذب علاوه بر سبک بودن باید شکل پذیر نیز باشد . تامین این شکل پذیری در حرکت رفت و برگشتی زلزله با حفظ ایستایی سقف و عدم آسیب رساندن به دیوار های پیرامونی ، تامین می شود.

مقاومت صفحات روکش دار گچی در برابر حریق به چه صورت است ؟

صفحات روکش دار گچی به تنهایی دارای کد مقاومت در برابر حریق نیستند و تنها در داخل ساختار می توانند این خاصیت را تا 180 دقیقه تامین نمایند. صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر حریق (FR یا GKF) پنل هایی هستند که گچ تشکیل دهنده آن ها حاوی الیاف شیشه می باشد و در محل هایی که مورد نظر مشاور پروژه است و نیاز به محافظت در برابر حریق وجود دارد (مانند پوشش ستون ها و تیرهای فولادی) مورد استفاده قرار می گیرند. این صفحات دارای روکش صورتی رنگ بوده و در امتداد محور میانی پشت آن ها مهر قرمز کناف چاپ شده است . در محل هایی که کد حریق مورد نیاز است برای دریافت پیشنهاد در تعیین ساختار تماس با واحد پشتیبانی فنی شرکت کناف ایران الزاما توصیه می شود.

آیا سیستمهای کناف مورد تایید استاندارد های داخلی می باشد ؟

بله ، سیستم های شرکت کناف ایران علاوه بر استاندارد های بین المللی EN – DIN – BS – ASTM دارای گواهینامه فنی و تائیدیه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و همچنین این شرکت پروانه علامت استاندارد اجباری محصول صفحات روکش دار گچی و سازه های فلزی را از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران اخذ کرده است . لازم به ذکر است سیستم های کناف تمامی نیاز های فنی مندرج در آئین نامه های ساختمانی داخلی را مرتفع می سازد.

آیا دیواری که دارای خواص عایق صوتی و حرارتی باشد در محصولات کناف وجود دارد ؟

شرکت کناف ایران با توجه به ساختار در خواستی مشتری راه حل های متفاوتی در ارائه سیستم دارد.

اساسا دیوار های ساختار خشک که توسط شرکت کناف ایران تولید می شود دارای خواص عایق صوتی و حرارتی می باشند ولی بسته به الزامات و خواسته های مورد نظر پروژه این خواص متغییر خواهند بود. شایان ذکر است که ارتقاء و بهبود خواص فیزیکی جداره ها ( دیوار ها و سقف ها ) در فضا های اجرا شده با سیستم های متداول دیگر نیز با اجرای سیستم کناف قابل تامین می باشد.

فيزيك ساختمان (عايق صوتي، عايق حرارت، زلزله، حريق)

آیا محصولات کناف دارای ضمانت هستند ؟

کیفیت محصولات شرکت کناف دراجزای ساختار اجرا شده ای که براساس اطلاعات فنی این شرکت اجرا شده باشد، مورد تضمین است . به عبارت دیگر در صورت اجرای صحیح سیستم کناف طبق استاندارد های موجود و دستور العمل های مندرج در کتاب های راهنما ، این محصولات در صورت بروز اشکال دارای خدمات پس از فروش می باشند و می توانید هرگونه مشکل مربوط به کیفیت محصولات را در مرحله خرید محصول ، نصب سیستم و دوره بهره برداری آن به واحدامور کیفیت و شکایات شرکت کناف ایران گزارش دهید .

آیا محصولات تولیدی کناف پشتیبانی فنی برای ارائه راه حل دارد ؟

در صورت وجود هرگونه ابهام فنی در هر یک از مراحل طراحی ، اجرا ، بهره برداری و تعمیرات سیستم های ساخت و ساز خشک ، دایره پشتیبانی فنی شرکت کناف ایران آمادگی ارائه راهنمایی ها ، جزئیات فنی ، راه حل ها و رفع ابهام های فنی را دارد.

آیا سیستم های کناف دارای تاییدیه فنی می باشد ؟

بله ، سیستم های کناف در ایران دارای تائیدیه فنی از تاریخ 7/3/1390 طی گواهی شماره 2092 – 8 – 90 از وزارت مسکن و شهرسازی ( مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن) می باشد.

آیا محصولات و سیستم تولیدی کناف الزامات آئین نامه های ساختمانی ایران را مرتفع می سازد ؟

بله ، اساسا محصولات و سیستم های شرکت کناف ایران به منظور پاسخگویی به الزامات مندرج درآئین نامه های تدوین شده توسط وزارت مسکن و شهرسازی در امور ساختمان و مسکن در ایران طراحی و تولید می شوند.

ویژگی های مهم سیستم کناف چیست؟

ویژگی هایی همچون سهولت، سرعت و دقت بالا در اجرا ، ایمنی در برابر زلزله و حریق، خواص عایق بندی حرارتی، صوتی و رطوبتی و تعمیرات و نگهداری آسان از مهم ترین مزایای این سیستم هستند.

فيزيك ساختمان (عايق صوتي، عايق حرارت، زلزله، حريق)

کاربرد های سیستم کناف در چه مکان هایی است؟

ویژگی هایی همچون سهولت، سرعت و دقت بالا در اجرا، ایمنی در برابر زلزله و حریق، خواص عایق بندی حرارتی، صوتی و رطوبتی و تعمیرات و نگهداری آسان موجب شده است که امروزه این سیستم به عنوان جایگزین روش های سنتی در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرد و تمامی نیاز های مهندسی و معماری را در همه فضا ها با کاربری های مختلف بر آورده سازد.

آیا می توان سیستم کناف را در اقلیم های مختلف بکار برد؟

با توجه به شرایط مختلف اقلیمی ، سیستم کناف دارای ساختار ها و محصولات متفاوتی برای ارائه راه حل در شرایط خاص را دارد . جهت دریافت مشاوره در انتخاب ساختار تماس با واحد پشتیبانی فنی قویا توصیه می شود.

ضریب انتقال حرارت ساختارهای کناف چه مقدار است؟

ضریب انتقال حرارت در ساختمان بسته به نوع ساختار مورد استفاده در ساختمان تعیین می شود . دیوارهای جداکننده عموما در حد فاصل فضاهای کنترل شده (به لحاظ حرارتی) قرار می گیرند؛ لیکن چنانچه در حد فاصل فضاهای کنترل نشده یا نیمه کنترل شده قرار گیرند، تعبیه عایق پشم معدنی در ساختار ضروری خواهد بود. عواملی همچون تعداد و ضخامت صفحات، اندازه استادها و ضخامت و خواص لایه عایق پشم معدنی مصرفی، در میزان عایق حرارتی دیوار موثر هستند. ارزش حداقل عایق حرارتی مجاز دیوار، با توجه به عملکرد ساختار، از مبحث 19 مقررات ملی ساختمان ایران قابل استخراج می باشد که با مراجعه به کتاب های راهنمای دیوار های کناف ساختار مورد نیاز جهت تامین میزان عایق حرارتی مورد نظر در ساختمان ، قابل دسترسی می باشد.

مقدار مقاومت و ايستايي ديوار های کناف در برابر ضربه چقدر است؟

این ساختارها در برابر ضربات متعارف در فضاهای ساختمانی مقاوم می باشند و با افزایش تعداد لایه های پوششی ، افزایش ضخامت لایه های پوششی و همچنین کاهش فاصله سازه ها می توان میزان مقاومت دیوار ها در برابر ضربه را افزایش داد .

دیوارهای کناف به خوبی می توانند در مقابل نیروهای در امتداد عمود بر صفحه خود مقاومت کند. محاسبات نشان می دهد که دیوارهای کناف در برابر شتاب هایی به بزرگی بیش از 5g مقاومت دارند . این نوع دیوار دارای رفتار میان قابی ایده آل بوده و کاملا انعطاف پذیر می باشد. با اجرای اتصالات مناسب می توان این دیوارها را از قاب های سازه منفک نمود تا از اثرات متقابل بین دیوار و سازه به طور کامل جلوگیری شود. همچنین دیوار دچار شکست انفجاری نشده و آوار بر جای نمی گذارد.

آكواپنل

آكواپنل

– آیا صفحات سیمانی آکوا پنل را مانند صفحات روکش دار گچی می توان به تنهایی به دیوار موجود بتنی یا بنایی چسباند ؟

خیر ، صفحات سیمانی آکواپنل باید برروی زیر سازی فلزی و ساختار مورد تائید واحد پشتیبانی فنی شرکت کناف ایران ، اجرا شوند .

– نصب صفحات سیمانی به صورت عمودی یا افقی و پشت یا روی آن چه اختلافی ایجاد می کند ؟

نصب صفحات سیمانی خارجی و داخلی لزوما به صورت افقی انجام می شود زیرا شبکه فایبرگلاس مسلح کننده صفحات در این جهت مقاوم تر است. اجرای عمودی این صفحات تنها درصورتی که عرض محل مورد نظر نصب 120 سانتیمتر و کمتر باشد و پنل یک تکه اجرا شود، مجاز میباشد. اجرای اندود مخصوص سیمانی ، چسب کاشی یا اندود آماده مصرف Q4 Finish روی سطحی که لوگوی AQUAPANEL بر آن درج شده است انجام خواهد گرفت.

- در صورت استفاده از نمای سنگ ، آلومینیوم و ...بر روی دیوار آکواپانل خارجی، نحوه نصب چگونه است؟

استفاده از سنگ روی دیوار خارجی آکواپنل کناف توصیه نمی گردد ولی رنگ آمیزی با رنگهای مناسب نما، پوشش های نمای بافت دار معدنی(Mineral) ، آجرپلاک مورد تایید است ، در صورت نیاز به اجرای سنگ نما باید بصورت خشکه چینی همراه با پروفیل کشی و ساپورت گیری مربوطه از سازه اصلی انجام شود. جهت اطمینان از جزئیات صحیح اجرایی ، مشاوره با واحد پشتیبانی فنی شرکت کناف ایران توصیه می گردد .

- آيا مي توان بعنوان پوشش نهايي از سيستم آکواپانل بدون نياز به مصالح ديگر استفاده نمود؟

بله ،در صورت استفاده از سیستم آکواپنل خارجی به عنوان نما پس از درزگیری با اندود مخصوص درزگیری و استفاده از شبکه توری فایبرگلاس و اندود مخصوص سیمانی پوششی SM700 در کل سطح پانل ها ، می توان این مرحله را به عنوان پوشش نهائی نما در نظر گرفت .

- روش ايمن نمودن ديوار هاي پيراموني (آکوا پانل) در طبقات همکف ، اول و ساختمانهاي ويلايي به چه صورت است؟

برای ایمن نمودن دیوار ها می توان از یک ، دو یا سه لایه ورق گالوانیزه در بین پانل ها به طوری که سطح دیوار را کامل پوشش دهد ، استفاده نمود . خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحد پشتیبانی فنی تماس حاصل فرمایید.

- ميزان مقاومت سيستم آکواپانل در برابر بارش باران و چرخه ذوب و یخبندان چگونه تعریف می شود؟

اساس سیستم آکواپنل خارجی مقاومت 100 درصد در برابر باران و تغییرات شرایط جوی و مقاومت کامل در چرخه های متعدد ذوب و یخبندان می باشد که این مزایا به شرط اجرای صحیح ساختار و رعایت جزئیات نصب مورد نظر به راحتی قابل دستیابی می باشد ( Test Report ETA ) .

- اجرای پرایمر روی صفحات مسلح سیمانی داخلی یا خارجی ضرورت دارد ؟

بر روی صفحات مسلح سیمانی داخلی پیش از کاشی کاری یا قبل از رنگ آمیزی، باید سطح پانل ها با پرایمر مخصوص پوشانده شوند و همچنین در صفحات مسلح سیمانی خارجی در صورتی که نمای مورد نظر با رنگ پوشانده می شود اجرای لایه پرایمر پیش از آن الزامی است.

-شرایط نصب و اجرای سنگ و کاشی بر روی دیوار آکواپنل داخلی چگونه است ؟

کاشی کاری و نصب سنگ بر روی دیوار آکواپنل داخلی توسط چسب کاشی و چسب سنگ مناسب مشروط به آنکه وزن قطعات الحاقی از 40 کیلوگرم در هرمتر مربع تجاوز نکرده و ابعاد آنها بیش از 33*33 سانتمیتر نباشد، امکان پذیر است در صورت استفاده از هر نوع پوششی که ابعاد یا وزن آن فرا تر از این شرایط باشد ، اجرای زیر سازی فلزی تقویتی ضرورت دارد .

-در صورت استفاده از نمای ثانویه پوششی در جلوی دیوار خارجی آکواپنل ، آیا انجام کلیه مراحل درزگیری و پوشش با اندود مخصوص الزامی است ؟

در صورت آب بند بودن و عدم نفوذ آب انجام مراحل فوق تا درزگیری کفایت می نماید . استعلام از واحد پشتیبانی فنی در این زمینه توصیه میگردد.

– زیرسازی دیوار های خارجی ( فواصل پروفیل های فلزی رانر و استاد ) بر چه اساسی تعیین می گردد؟

ارتفاع و محل قرارگیری ساختمان ( شدت وزش بار باد مطابق با الزامات و داده های مندرج در مبحث 6 مقررات ملی ساختمان ) ، ارتفاع کف تا سقف و نوع مهار شوندگی دیوار ، تعیین کننده در مشخصات زیرسازی فلزی دیوار های خارجی می باشد. جهت انتخاب ساختار مناسب و مورد تایید زیرسازی با واحد پشتیبانی فنی شرکت کناف تماس حاصل فرمایید.

– ضرورت استفاده از لایه آب بند (Tyvek) چیست ؟

بسته به شرایط اقلیمی منطقه نصب، ممکن است در وجه بیرونی دیوار خارجی کناف و قبل از اجرای پانلهای سیمانی، نیاز به اجرای لایه آب بند Tyvek باشد. این لایه از سمت بیرون (محلی چاپ لوگو) اجازه نفوذ آب به داخل ساختار دیوار را نداده و از سمت داخل رطوبت موجود در هوای ساختمان را از میان خود عبور داده و به بیرون هدایت و زهکش مینماید. اجرای این لایه در مناطقی که اقلیم غالب سرد و خشک دارند، الزامی است. در مناطقی با اقلیم غالباً گرم و خشک، لزوم اجرای اجرای این لایه پس از بررسی همه جوانب و با مشاوره واحد پشتیبانی فنی کناف ایران، مشخص میگردد. در اقلیمهای گرم و شرجی (مانند مناطق جنوبی کشور) اجرای این لایه ضرورتی ندارد.

– محل قرار گیری و شیوه صحیح اجرای لایه مخصوص آب بند (Tyvek) و لایه بخار بند (مشمع پلاستیکی ضخیم) چگونه است ؟

لایه آب بند (Tyvek) قبل از نصب آکواپنل خارجی با استفاده از چسب نواری مناسب دو طرفه روی زیرسازی اجرا میگردد. در مناطقی با اقلیم شرجی استفاده از لایه بخار بند (مشمع پلاستیکی ضخیم) قبل از اجرای پانل گچی از وجه داخلی دیوار، اکیداً توصیه میگردد.

– آیا مجاز به استفاده از اندود سیمانی پوششی SM700 به تنهایی و بدون رنگ آمیزی می باشیم ؟

بله در صورتیکه ضخامت اندود مارموریت اجرا شده از 7 میلیمتر کمتر نباشد، میتوان آنرا بعنوان سطح تمام شده نما در نظر گرفت.

– آیا مجاز به اجرای ملات سیمان با تخته ماله به عنوان جایگزین اندود سیمانی پوششی SM700 می باشیم ؟

خیر ، چون اجرای این سیستم روی دیوار خارجی کناف نامتعارف میباشد و اجرای ملات سیمان با تخته ماله در این سیستم به هیچ عنوان نمی تواند جایگزین اندود مخصوص پوششی سیمانی مارموریت شود . در صورت نیاز به اجرای سیمان شسته میتوان آنرا روی اندود اجرا شده با مارموریت و شبکه توری مسلح کننده سطح، اجرا نمود ولی چسبندگی مناسب باید حتماً تامین شود.

– اختلاف صفحات سیمانی آکواپنل داخلی(Indoor) با نوع خارجی (Outdoor) آن در چیست ؟

طرح اختلاط و مواد اولیه و مشخصات فنی آکواپنل داخلی با نوع خارجی آن کاملاً متفاوت بوده و آکواپنل خارجی دارای چگالی و وزن بالاتری نسبت به نوع داخلی آن می باشد به همین دلیل آکواپنل خارجی را می توان در فضای داخلی به کار برد ولی بر عکس این امر امکان پذیر نمی باشد . رجوع به مشخصات فنی و آدرس اینترنتی www.aquapanel.com در این زمینه توصیه می شود.

– آیا اجرای درز نمایان (چفت) در نمای ساختمان با صفحات مسلح سیمانی آکواپنل عملی است؟

بله. جهت اطلاع از جزئیات مخصوص اجرایی، با واحد پشتیبانی فنی شرکت کناف ایران تماس حاصل فرمایید.

– آیا این محصول تائیدیه فنی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ایران را داراست؟

بله. جهت مشاهده تاییدیه فنی به بخش "گواهینامه ها و تائیدیه های فنی" وب سایت شرکت کناف ایران مراجعه فرمایید.

AMF

AMF

تایل های معدنی AMF دارای چه ویژگی هایی هستند؟

 مقاومت در برابر حریق: تایل های این سقفهای کاذب طبق استاندارد EN 13501-1 در کلاس A2 S1 d0 (سوزنده و دودزا نیستند) قرار دارند. همچنین طبق DIN 4102 تايل هاي معدني با ضخامت 15 ميليمتر حداقل 60 دقيقه در برابر حريق مقاوم هستند.

 قابلیت آکوستیک: اين تايل به دليل ساختار و مواد اوليه اي تشكيل دهنده آنها (پشم سنگ و پرليت) و همچنين حفره هاي هوا موجود در داخل تايل داراي قابليت جذب صوت بالايي هستند. این سقف ها از ارتعاش صدا، انعکاس صوت و ایجاد همهمه در فضا جلوگیری کرده و با جذب ارتعاشات مزاحم، محیط مطلوبی را برای کار و فعالیت به لحاظ صوتی ایجاد می کنند. این سقف ها به خصوص در فضاهای اداری، تجاری، آموزشی، سالن های کنفرانس، سالن های آمفی تئاتر و دیگر مشابه عملکرد بسیار مهمی داشته و توصیه می شوند.

 عايق صوتي: تايل AMF به ضخامت 13 ميليمتر 30دسي بل و 15 ميليمتر 34 دسي بل عايق صوت هستند. این تایل ها مانع ورود صداهای مزاحم فضاهای مجاور و فوقانی به داخل فضای مورد نظر می شوند.

 عایق حرارتی: تايل معدنيAMF به علت وجود پشم سنگ و پرليت در ساختار آنها عايق حرارتي خوبي هستند. 0.05-0.07= λ (بهینه سازی در مصرف انرژی)

 سبک بودن: تایل به ضخامت 13 میلیمتر 6/3 و به ضخامت 15 میلیمتر 5/4 کیلو گرم بر متر مربع وزن دارد. اين مزيت در ساختمان باعث سبك شدن وزن كل ساختمان مي شود.

 سهولت نصب، نگه داری و امکان دسترسی آسان به تاسیسات زیر این سقف ها یکی دیگر از ویژگی ها در سیستم سقف های کاذب مشبک است که آن را از سقف های کاذب سنتی (گچ و رابیتس ) متمایز می سازد.

کدام نوع از تایل های AMF مناسب برای فضا های تمیز(استریل) مانند بیمارستان ها و آزمایشگاه ها هستند؟

تایل های که در فضاهای تمیز مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

1- تایل های محیط های تمیز Clean room

این تایل ها امکان رشد، تکثیر و همچنین ترکیب شیمیایی با میکروب ها و باکتری های موجود در فضا که به سطح تایل می چسبند را نمی دهد. این نوع تایل ها در بیمارستان ها ، مراکزدرمانی، آزمایشگاه ها و کارخانجات داروسازی و بهداشتی توصیه می شوند.

طبقه بندی محیط های تمیز طبق استانداردهای بین المللی EN ISO 14644-1 و US.fed STD 209D

EN ISO 14644-1 US.Fed STD 209D نوع تایل سقف (محصول ) طبق استاندارد

1 ISO Class 4 Class 10 Schlicht SK, 600*60015mm

2 ISO Class 6 Class 1000 Thermofon SK, 600*600*15mm

در جدول زیر اطلاعات فنی مربوط به تایل Schlicht درج شده است.

عایق حرارتی

ג (لاندا) انعکاس نور

تایل سفید

RAL 9010 مقاومت در برابر رطوبت RH % عایق صوت

(آکوستیک)

(dB) جذب صوت (آکوستیک)

aw, NRC مقاومت در برابر حریق طبق استاندارد

DIN 4102 Part 2 طبقه بندی، رفتار مواد در برابر حریق ( شعله مستقیم آتش) و دودهای سمی طبق DIN EN 13501-1

0,05 W/mK حداقل 92% RH 95% 34 dB aw = 0,10

NRC= 0,10 ارائه ساختار مشخص از 30 تا 120دقیقه A2 S1 d0

مواد نسوز

2- تایل ها هایژن Hygiene

تایل هایی هستند که در محیط های بیمارستانی، آزمایشگاه ها و کارخانجات داروسازی، آشپزخانه های صنعتی کاربرد دارند و با آلودگی از انتشار باکتری ها و قارچ ها مبارزه می کنند. این نوع تایل در واقع با ویژگی مبارزه با میکروب ها جلوی واکنش و فعالیت باکتری ها و قارچ ها را می گیرد. (جهت اطلاعات بیشتر به کاتالوگ شماره 4 AMF مربوط به محیط های تمیز توجه فرمائید).

آیا تایل ها مناسب برای فضا و مناطق جغرافیایی مرطوب می باشند؟

تایل ها به ضخامت 15 میلیمتر در برابر رطوبت نسبی 95% ( تایل فاین فرسکو ساترن 90%) مقاوم بوده و جهت استفاده در مناطق جغرافیایی و فضاهای مرطوب مناسب می باشند.

مقاومت تایل AMF در مقابل آب ریزش چگونه است؟

در مقابل تماس مستقيم با آب زرد مي شوند. اين خاصيت مي تواند به عنوان يك هشدار در مورد نقص تاسيسات پشت سقف كاذب تلقي شود كه باعث تشخيص زود هنگام و كاهش صدمات ناشي از مشكلات تاسيساتي مي گردد.

نحوه بارگيري و حمل و نقل تايل AMF چگونه است؟

طبق دستورالعمل تهيه شده:

• حمل پالت هاي AMF بايد با ليفتراك انجام شده و از حمل دستي پالت به كف كاميون خودداري گردد.

• پالت ها را نبايد از زير تايل ها خارج نمود.

• از باز كردن نايلون دور پالت خودداري نموده و پالت در بسته بندي اصلي كارخانه AMF نگهداري شود.

• تكان هاي شديد در زمان حمل پالت با ليفتراك باعث آسيب ديدگي تايل ها مي گردد، لذا هنگام حمل مي بايست ليفتراك به آهستگي رانده شده و از ترمزهاي ناگهاني اجتناب شود.

• كف كاميون بايد صاف بوده تا تعادل پالت ها حفظ گردد. همچنين بايد در دو طرف پالت، محافظ گذاشته شود تا از واژگون شدن آن جلوگيري شود.

• كاميون حمل بايد سقف دار بوده و يا اين كه پالت ها به وسيله چادر در مقابل باران محافظت گردد.

• كارتن ها به هيچ عنوان نبايد از سمت لبه يا گوشه بر روي زمين گذاشته شوند.

• تايل ها بايد با احتياط و ترجيحا" توسط بالابر كارگاه يا آسانسور ساختمان به طبقات حمل شود.

در پروژه های در حال اجرا در چه زمانی بايد تايل گذاری انجام شود؟

تايل هاي AMF در آخرين مرحله نازك كاري به كارگاه حمل شود. در اين شرايط بايستي تاسيسات زير سقف انجام، پنجره ها و شبكه زيرسازي نصب شده باشد. كف تمام شده در طبقات اجرا شده و بعد از تميز نمودن كارگاه از گرد و خاك تايل ها را با دستكش سفيد و تميز نصب نمود. همچنين بسته تايل ها با احتياط و توسط آسانسور كارگاه به طبقات حمل شود.

آيا تايل AMF رنگ پذير است ؟

بله ، امكان رنگ آميزي اين تايل ها به دفعات وجود دارد، فقط توجه به اين نكته لازم است كه در تايل هاي سوراخ دار micro perforated رنگ آميزي باعث كاهش جذب صوت تايل خواهد شد.

نحوه انبار و نگهداري تايل AMF چگونه است؟

طبق دستورالعمل تهيه شده:

• در صورتي كه امكان خيس شدن يا نم كشيدن تايل ها وجود دارد نبايد از آن محل جهت انبار نمودن تايل ها استفاده نمود.

• از جابجايي غير ضروري پالت ها در محيط انبار بايد خودداري نمود.

• در صورت باز نمودن پالت، كارتن ها را بايد با احتياط حمل كرده و از رها كردن يا انداختن آنها بر روي زمين خودداري نمود.

• دماي محيط انبار نبايد از 32 درجه سانتيگراد بيشتر باشد، همچنين رطوبت محيط براي تايل هاي 15 ميلي متر بايد كمتر از 90% و براي تايل هاي 13 ميلي متر كمتر از 70%باشد.

• تايل هاي AMF را بايد در مكاني سرپوشيده، خشك و صاف كه امكان تبادل حرارتي در آن وجود دارد انبار نمود.

• كارتن ها از سمت لبه و گوشه رها نشوند.

• كارتن جعبه AMF با كاتر بريده شود و كارتن از محل بريده شده برداشته شود.

سوال ها و جوابها

دانلود مطالب